2 lipca 2023

Czy pompy ciepła uniezależnią Polskę od rosyjskiego gazu?

Europejski rynek pomp ciepła osiągnął znaczną ekspansję w 2021 roku i rósł w bezprecedensowym tempie, pomimo ograniczeń spowodowanych koronawirusem i problemami na całym świecie. Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA), sprzedaż pomp ciepła w Unii Europejskiej przekroczyła 2 miliony sztuk w 2021 roku, a udział pomp ciepła w rynku urządzeń grzewczych w Europie ma wzrosnąć w ciągu najbliższych trzech lat, osiągając prawie 50%. Według najnowszych statystyk, w ubiegłym roku Polska była jednym z czołowych rynków w Europie.

W 2021 roku Polskie Stowarzyszenie Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) opublikowało raport z badań rynku pomp ciepła w Polsce. Według ich ustaleń liczba sprzedanych pomp ciepła do centralnego ogrzewania wzrosła o 80% w 2021 r. w porównaniu do 2020 r., podczas gdy cały rynek pomp ciepła wzrósł o 66%. Zgodnie z ich analizą, największy wzrost sprzedaży pomp ciepła w Polsce w 2021 roku osiągnięto na rynku pomp ciepła powietrze/woda: sprzedano 79 000 sztuk, o 88% więcej niż w 2020 roku. Sprzedaż gruntowych pomp ciepła również odnotowała niewielki wzrost, jednak liczba sprzedanych pomp ciepła wzrosła z 5 260 do 5 650, czyli o 7% więcej niż w 2020 roku. Natomiast w obszarze pomp ciepła powietrze/woda, które są wykorzystywane wyłącznie do produkcji ciepłej wody użytkowej, liczba sprzedanych urządzeń spadła o 11% z 8 650 do 7 700 w 2020 roku.

Według raportu PORT PC, kluczowym elementem tego znaczącego wzrostu sprzedaży pomp ciepła powietrze-woda jest wysoki poziom elastyczności rozwiązań i opłacalne koszty ogrzewania, a także rosnące zaufanie do tej technologii wśród użytkowników i instalatorów. Zainteresowanie inwestorów systemami ciepła odpadowego, a także komfort i zwiększona świadomość ekologiczna mają znaczący wpływ na zyski. Zwiększona intensywność wsparcia finansowego dla pomp ciepła w polskim programie kogeneracyjnym od 2020 roku oraz wzmożona termomodernizacja oznaczają zdecydowany wzrost zainteresowania pompami ciepła.

Prognoza na 2022 rok na polskim rynku pomp ciepła, według Polskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła, będzie kolejnym rokiem wyzwań i szans dla rozwoju sektora pomp ciepła. Dalszy rozwój rynku może doprowadzić do istotnej bariery związanej z brakiem wykwalifikowanych instalatorów montujących pompy ciepła. Może to stanowić problem dla dalszego rozwoju rynku. Artykuł PORT PC pokazuje, że rozwiązanie takie jak to wdrożone w Szwajcarii może standaryzować i upraszczać budowę zainstalowanych systemów i ogólnych systemów szkoleniowych dla instalatorów, Wdrożenie inteligentnych programów badawczo-rozwojowych dla producentów pomp ciepła w Polsce oraz monitoring testów wydajności pomp ciepła w budynkach mieszkalnych. Ważnym problemem jest produkcja tanich polskich pomp ciepła, a także fakt, że montaż i uruchomienie instalacji z pompami ciepła powinny być jak najprostsze. Kolejną ważną kwestią jest skrócenie łańcucha dostaw komponentów i akcesoriów do pomp ciepła. Ważną kwestią w rozwoju rynku pomp ciepła jest konieczność przeprowadzenia kampanii informacyjnej na temat możliwości zastosowania pompy ciepła w istniejących budynkach zamiast kotła pracującego na węgiel.