3 listopada 2021

Termoregulatory Mycond - realne oszczędności

Jak wybrać spośród mnogości modeli i wybrać ten właściwy, który najlepiej nadaje się do konkretnego zastosowania? Jakich korzyści i oszczędności można się spodziewać po instalacji wybranego modelu? Ile termostatów jest potrzebnych w domu, mieszkaniu lub biurze? Każdą z tych kwestii będziemy rozpatrywać indywidualnie.

Dlaczego termostat?

Każdy nowoczesny system grzewczy lub chłodniczy w budynku potrzebuje systemu sterowania dla lepszej ekonomii i utrzymania wymaganych temperatur w budynku, mieszkaniu lub biurze. Jest to konieczne, aby nie marnować niepotrzebnie gazu ani energii. Nie trzeba stale ogrzewać mieszkania, jeśli w pokojach od dawna jest ciepło, nie trzeba ogrzewać kilku pięter hotelu, jeśli zajęty jest tylko jeden apartament, nie trzeba ogrzewać pomieszczeń służbowych w weekendy, jeśli nikt tam nie pracuje. Jest to rozsądne i racjonalne podejście, a technologie oszczędzania energii stają się coraz bardziej popularne i ekonomicznie opłacalne w sektorze mieszkaniowym, produkcyjnym i handlowym. Ponadto silna tendencja do drożenia zasobów energetycznych zmusza do kalkulacji kosztów i szukania sposobów na oszczędzanie.

W praktyce nawet najprostsze termostaty pozwalają zaoszczędzić ponad 30% kosztów ogrzewania budynku. Nawet przy najprostszym termostacie, za pomocą którego można ręcznie włączać ogrzewanie, gdy mieszkańcy budynku wracają do domu lub pracownicy przychodzą do biura, system grzewczy będzie pracował w sumie przez 8 lat roboczych, czyli dwa lub trzy razy krócej niż w przypadku braku regulatora, a oszczędności są oczywiste. Kocioł lub grzejniki mogą być włączane i wyłączane ręcznie, co daje ten sam efekt. Jedynie w przypadku szczególnie silnych mrozów nie będzie obowiązywał minimalny tryb ogrzewania pomieszczeń. Co najważniejsze, nie będzie automatycznej regulacji temperatury powietrza w pomieszczeniach. Oznacza to, że urządzenia grzewcze nie przestaną pracować po osiągnięciu wymaganego poziomu temperatury, co jest konieczne dla oszczędności kosztów ogrzewania. Dodatkowo pomagają one utrzymać wymagane warunki temperaturowe w poszczególnych pomieszczeniach: cieplejsze dla dzieci lub młodzieży, chłodniejsze i bardziej komfortowe dla dorosłych lub pracowników biurowych. Ogrzewasz tylko jedno lub dwa pomieszczenia wtedy, kiedy tego potrzebujesz, a to oznacza znaczną redukcję powierzchni grzewczej, czyli znaczne oszczędności na kosztach ogrzewania. Dzięki temu zyskujemy mniejszą powierzchnię grzewczą oraz dodatkowe oszczędności na bieżącej kontroli temperatury otoczenia.

Typ termostatu

Zgodnie ze swoją nazwą, termostaty te są przede wszystkim przeznaczone do regulacji temperatury powietrza w pomieszczeniu. Czujniki temperatury są często umieszczone w obudowie tych urządzeń; niektóre modele posiadają jeszcze jeden czujnik temperatury NTC zamontowany w 3-metrowym wale, który jest zintegrowany z systemem łóżka termicznego i monitoruje temperaturę ogrzewania samego łóżka oraz powietrza w dolnej części pomieszczeń. Wbudowane termostaty regulacyjne z ograniczeniem na czujnik temperatury podłogi.

Istnieje kilka podstawowych typów regulatorów temperatury:

  • regulatory temperatury dla ciepłego cokołu (wodne lub elektryczne);
  • Termostaty do systemów chłodniczych (do systemów typu split lub klimakonwektorów);
  • termostaty do systemów ogrzewania podłogowego;
  • Termostaty do elektrycznych systemów grzewczych (promienniki podczerwieni lub grzejniki konwekcyjne, systemy grzewcze ciepłej wody, konwektory ścienne lub podłogowe itp;)
  • Termo-higrostaty do regulacji parametrów temperatury i wilgotności do sterowania osuszaczami, nawilżaczami i nagrzewnicami.

Są one zróżnicowane strukturalnie. Istnieją termoregulatory o różnym stopniu złożoności i funkcjonalności:

  • Mechaniczny, do ręcznej regulacji (włączanie/wyłączanie ogrzewania do ustawionej temperatury);
  • Elektromechaniczny z wyświetlaczem cyfrowym i funkcją timera (aktywacja/dezaktywacja timera);
  • Bardziej elastyczne, dotykowe, elektroniczne regulatory temperatury z harmonogramem sterowania, dziennym harmonogramem ogrzewania/chłodzenia pomieszczeń, przełączaniem między trybem lato/zima, trybem niskoenergetycznym ON/OFF i wieloma innymi funkcjami;
  • Sterowanie przez Wi-Fi umożliwia płynną i dokładną kontrolę "pogody w domu" przez Internet.

Wiadomo - im bardziej skomplikowany termostat (termostat), tym jest droższy i należy go wybierać zarówno pod kątem kosztów, jak i użyteczności.

Jaki regulator temperatury jest potrzebny dla budynku, dla mieszkania lub ile ich potrzebujesz w biurze?

Termostat mechaniczny Mycond Basic jest przeznaczony do prostej i niezawodnej regulacji on/off i automatycznego przełączania po osiągnięciu żądanej temperatury w pomieszczeniach. Jego zaletą jest możliwość pracy w szerokim zakresie temperatur, sterując zarówno systemami grzewczymi, jak i chłodniczymi. Jest to niezawodne i ekonomiczne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić na kosztach ogrzewania w biurach i warsztatach, w pomieszczeniach magazynowych oraz w budynkach.

Jeżeli w domu prywatnym zainstalowany jest kocioł gazowy, a obwody grzewcze na ziemi są podłączone do poszczególnych pomieszczeń, to na każdym obwodzie grzewczym można umieścić termoregulator, który ogrzewa poszczególne pomieszczenia. Automatyka automatycznie włączy również ogrzewanie w kuchni, gdy pracuje kuchenka, lub włączy ogrzewanie we wszystkich pokojach z wyjątkiem dziecięcego, gdy na zewnątrz nie jest już zbyt zimno. W ten sam sposób można również obniżyć temperaturę ogrzewania w nocy lub w słoneczny zimowy dzień, kiedy pomieszczenia ogrzewane są przez słońce. Przykład: Termostat cyfrowy Mycond New-Touch z czujnikiem temperatury powietrza i/lub czujnikiem podłogowym. Kontrola przegrzewania się systemu ogrzewania podłogowego jest ważna dla pokryć drewnianych.

Ta sama zasada regulacji i sterowania temperaturą powietrza w domu jest również wymagana w przypadku systemów pomp ciepła. Zamontowany na ścianie programowalny termostat Mycond Orb-Heat włączy ogrzewanie na dwie minuty przed przyjściem domowników lub utrzyma najbardziej ekonomiczny tryb pracy podczas ich nieobecności. W tym samym czasie pokój dziecięcy będzie ciepły, przedszkole wygodne, a sypialnia chłodna dla dobrego snu. Można uwzględnić bezwładność systemu grzewczego, zdalnie sterować ogrzewaniem i ustawić temperaturę powietrza w poszczególnych pomieszczeniach przed powrotem do domu z pracy lub szkoły. Można to zrobić za pomocą termostatu Mycond Elite Wi-Fi poprzez dodatek zainstalowany na gadżecie.

Jeżeli pomieszczenia są zintegrowane w jedną wspólną przestrzeń, wystarczy ogólny regulator temperatury; jeżeli pomieszczenia są oddzielone drzwiami lub sufitami, wymagane są regulatory dla każdej strefy grzewczej. Termostat programowalny może być ustawiony dla kilku podobnych pomieszczeń.

Ważne jest, aby zainstalować termostat w miejscu, w którym przebywają ludzie, z dala od drzwi i grzejników.

Jeśli w budynku biurowym zainstalowany jest niezależny system ogrzewania/klimatyzacji, należy zainstalować centralny system sterowania, ze zdalnymi indywidualnymi czujnikami temperatury i centralną jednostką sterującą. Jeśli jest tylko kilka pomieszczeń usługowych, ogrzewanie można włączyć na żądaną temperaturę przekręcając pokrętło (przyciski) i wyłączyć ponownie przed opuszczeniem budynku lub ustawić najbardziej ekonomiczny tryb pracy za pomocą ściennego termostatu cyfrowego umieszczonego w obszarze roboczym.

Jeżeli pomieszczenia wyposażone są w promienniki, promienniki podczerwieni lub grzejniki ścienne, szczególnie ważna jest kontrola temperatury powietrza w miejscu przebywania osób, ponieważ powietrze nie jest ogrzewane natychmiastowo i nerwowo w dużych ilościach przez te systemy grzewcze. Ciepłe powietrze z grzejników przepływa pod górę, co nie od razu stwarza komfortowe warunki, zwłaszcza przy małej cyrkulacji powietrza lub w wysokich pomieszczeniach. Termostat Mycond Touch, zainstalowany w strefie przebywania ludzi, będzie precyzyjnie sterował pracą grzejników i utrzymywał żądaną temperaturę. Chroni to zdrowie Twoich pracowników i zapewnia sukces Twojej firmy.

Przy pracy pompy ciepła do chłodzenia budynku w celu oszczędzania energii przydatne będą termoregulatory do sterowania systemem klimakonwektorów. Uniwersalne regulatory temperatury Mycond ORB Fan przeznaczone do pracy w szerokim zakresie temperatur, będą sterować nie tylko chłodzeniem, ale również pracą klimakonwektora w chłodnych porach roku.

Termostat Mycond TRF-B2F nadaje się do sterowania klimakonwektorami w trybie tylko chłodzenia; można go łatwo i wygodnie ustawić zarówno ręcznie, jak i przez Internet.

Wyjątkowe programowalne regulatory temperatury Mycond Elite Fancoil ze zdalnym sterowaniem przez Wi-Fi są idealne do sterowania wewnętrznymi systemami ogrzewania/chłodzenia z konwektorami wewnętrznymi lub podłogowymi z wewnętrznym obiegiem powietrza.

Ile termostatów potrzebuję? Oprócz jednego termostatu dla całego pomieszczenia (jedna strefa) do ogrzewania/chłodzenia, można zainstalować kilka termostatów dla poszczególnych obiegów grzewczych w pomieszczeniach, obiegów grzejnikowych lub grzejników. Zapewni to większy potencjał oszczędności. Należy również pamiętać, że całkowite obciążenie termostatu często nie przekracza 16A dla systemów ogrzewania elektrycznego i do 3A dla systemów ogrzewania ciepłej wody.

Ustalenia

Regulatory temperatury Mycond są bardzo uniwersalne w swojej konstrukcji i funkcjonalności. Jeżeli nie ma potrzeby indywidualnej regulacji temperatury w kilku pomieszczeniach, bardziej racjonalnym i prostym rozwiązaniem jest zastosowanie niezawodnego i prostego mechanicznego regulatora temperatury. Jednak w celu uzyskania maksymalnych oszczędności zaleca się stosowanie termostatu cyfrowego z możliwością indywidualnego ustawienia, który będzie sterował klimatem na kilku piętrach, w różnych pomieszczeniach mieszkalnych lub roboczych. Co najlepsze, strefa komfortu może być kontrolowana w pożądanym miejscu.

Wysoki stopień organizacji regulatora temperatury umożliwia efektywne dostarczanie ciepła, bardziej komfortowe warunki życia dla mieszkańców domu lub mieszkania oraz oszczędności w opłatach przez cały rok.

To proste! Po prostu kup termostat Mycond i zainstaluj go w swoim mieszkaniu lub domu prywatnym - korzyści będą widoczne już w następnym miesiącu płatności.