15 czerwca 2023

Wentylatory EC: Innowacje dla oszczędności energii

Co oznacza termin silnik EC?

Silnik prądu stałego = silnik komutowany elektronicznie

Silnik prądu stałego to bezkomutatorowy silnik prądu stałego z magnesami trwałymi wbudowanymi w wirnik i komutacją elektroniczną. Silnik komutowany elektronicznie to silnik bezszczotkowy, którego zasada działania jest analogiczna do struktury pracy silnika prądu stałego.

Zasada działania silnika EC

Płynność i precyzję regulacji prędkości obrotowej silnika EC zapewnia wbudowana elektronika komutacyjna - sterownik. Pole magnetyczne wytwarzane przez magnesy trwałe wbudowane w wirnik reaguje na zmianę wektora pola magnetycznego poprzez zmianę strumienia napięcia w uzwojeniu stojana.

Sterownik w sposób ciągły oblicza i dostarcza wymaganą polaryzację do uzwojenia stojana, aby jak najdokładniej kontrolować prędkość wirnika. Silnik z wyczuciem reaguje na zmiany sygnałów sterujących (prąd 4-20 mA lub potencjał 0-10 V) i zapewnia, że wirnik obraca się z żądaną prędkością przy najniższym możliwym koszcie energii.

Podłączenie odbywa się bezpośrednio do źródła prądu stałego lub poprzez moduł przełączający - do źródła prądu przemiennego (220V, 380V). Za pośrednictwem magistrali lub interfejsu urządzenia, grupy wentylatorów mogą być kontrolowane przez PC lub PDA.

Wentylatory opracowane na bazie silników EC są powszechnie nazywane wentylatorami EC. Precyzyjnie reagując na sygnały, wentylatory EC płynnie zmieniają prędkość obrotową i zapewniają dostarczenie wymaganej ilości powietrza w danym momencie.

Elektrycznie komutowane silniki EC są obecnie najbardziej obiecującym i energooszczędnym rozwiązaniem do stosowania w różnych systemach ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji.

Silniki EC charakteryzują się wysoką sprawnością i optymalną kontrolą w całym zakresie prędkości obrotowych.

Wentylatory EC to inteligentna technologia! Wyróżnia się optymalnym sterowaniem silnikiem, wysoką wydajnością dzięki wbudowanej elektronice sterującej.

Co potrafi wentylator EC?

Wentylatory EC wyróżniają się oszczędnym zużyciem energii i doskonałymi możliwościami sterowania.

Wentylatory EC, wyposażone w energooszczędne silniki, posiadają elektroniczne sterowanie (jednostkę komutacyjną), które jest zawsze ustawione na optymalną pracę. Dzięki tej zasadzie silniki te pracują synchronicznie, bez poślizgu, a zatem nie ponoszą żadnych strat. Oznacza to, że efektywność energetyczna silników EC jest wyższa niż wentylatorów AC.

Dzięki wbudowanej elektronice sterującej, silniki EC mogą płynnie regulować liczbę obrotów i elastycznie dostosowywać się do zmian wymaganej ilości powietrza, utrzymując w ten sposób wysoki współczynnik sprawności. W związku z tym, przy tej samej wydajności pod względem ilości powietrza, zużywają one znacznie mniej energii niż napędy prądu przemiennego.

Kolejną szczególną cechą silników EC jest ich potencjał oszczędności energii nie tylko podczas pracy przy pełnym obciążeniu, ale przede wszystkim przy obciążeniu częściowym. Tracą one znacznie mniej sprawności (TAC) w zakresie częściowego obciążenia w porównaniu do silników asynchronicznych o tej samej mocy.

Innym aspektem środowiskowym związanym z systemami uzdatniania powietrza i klimatyzatorami jest poziom hałasu. Tutaj silniki EC również okazują się zaletą, ponieważ generują mniej hałasu i wibracji podczas pracy.

Struktura silnika EC

Zalety wentylatorów EC

Duży potencjał oszczędności energii

 • Oszczędność energii, ścisła kontrola, ulepszona aerodynamika wirnika wentylatora z napędem bezpośrednim.

Zintegrowany elektroniczny system sterowania silnikiem.

 • Dostępność urządzeń do regulacji prędkości, sterowania, monitorowania i łączenia w sieć.
 • Brak obciążeń udarowych w przeciwieństwie do silników AC.
 • Wyższa sprawność (do 90%), niższy pobór ciepła.
 • Kompaktowy silnik / brak urządzeń zewnętrznych, takich jak przetwornice częstotliwości i transformatory.
 • Mniejsze zużycie kabli / mniej miejsca w obudowie.
 • Zintegrowany filtr EMC i hałasu.
 • Dostosowanie wydajności wentylatora w zależności od środowiska dzięki kontroli i regulacji wentylatorów (stały napęd lub stała głośność).

Konserwacja i długoterminowa konserwacja nie są wymagane.

 • Stosowane są standardowe jednostki wtykowe.
 • Zwiększona niezawodność dzięki zmniejszeniu liczby komponentów.

Niski poziom hałasu i wibracji.

 • Bardziej kompaktowa konstrukcja silnika i koła wentylatora, mniejsze zapotrzebowanie na miejsce, bardziej bezpośredni przepływ powietrza, lepsze rozpraszanie ciepła, mniejsza emisja hałasu.
 • Hałas silnika praktycznie nie występuje podczas pracy przy częściowym obciążeniu.

Wszechstronność zastosowania silników EC

 • możliwość pracy z częstotliwością 50 i 60 Hz na całym świecie
 • szerszy zakres napięcia (1 ~ 200 ... 277 V AC lub 3 ~ 380 ... 480 V AC)
 • Działanie niezależne od liczby połączeń

Dzięki kontroli i regulacji wentylatorów (stały napęd lub stała objętość).

Efektywność energetyczna

- Ilość faktycznie zużywanej energii jest znacznie wyższa niż w przypadku silników momentowych.

Kompaktowa konstrukcja

- Elektronika sterująca jest już zintegrowana i dlatego nie rzuca się w oczy.

Na przykład: wymiary wentylatorów EC są znacznie bardziej kompaktowe i wymagają mniej miejsca na instalację.