27 sierpnia 2015

Jaka wentylacja na poddaszu?

wentylacja poddaszeZadaniem wentylacji jest wymiana powietrza pomiędzy światem zewnętrznym, a wnętrzem jakiegoś budynku. To konieczne, jeśli w owej budowli znajdują się ludzie, bądź zwierzęta. Roślinom do życia potrzebny jest dwutlenek węgla, jednakże ludzie i zwierzęta oddychają tlenem – a zatem świeże powietrze jest niezbędne, byśmy mogli normalnie funkcjonować.

Wiadomo, że w trakcie użytkowania zanieczyszcza się i powstaje dwutlenek węgla – wentylacja umożliwia jego pozbycie się, a zastępuje go świeże powietrze z zewnątrz. Poddasze użytkowe to pomieszczenie niezwykle piękne i urokliwe – gdzie może powstać piękny zakątek. Jednakże tam również koniecznie trzeba zamontować wentylację. Jak to zrobić?

Wentylacja na poddaszu jest bardzo ważna także dlatego, że różnego rodzaju drobnoustroje mogą być groźne dla zdrowia człowieka. A jeśli nie ma cyrkulacji powietrza, to na ścianach mogą pojawić się grzyby, pleśń i różnego rodzaju inne paskudztwa. Zatem należy walczyć z tym zagrożeniem, nim jeszcze zacznie się rozwijać. Wentylacja jest jednym ze sposobów na pozbywanie się wilgoci, która jest główną przyczyną powstawania tego typu zmian.

Są trzy rodzaje wentylacji, którą można zastosować na poddaszu - system grawitacyjny, mechaniczny (czyli wywiewny), bądź też wywiewno-nawiewny.

wentylacja na poddaszeWentylacja uchroni nas przed nadmierną ilością pary wodnej (na przykład z wydychanego powietrza lub z gotowania), a przecież para wodna to właśnie niebezpieczna wilgoć! Bez względu na to, którą wentylację wybierzemy, nie można nie wybrać żadnej. Po pierwsze dlatego, że takie są przepisy prawa budowlanego, a po drugie dlatego, że nie jest to korzystne dla naszego zdrowia.

Zdaje się, że wentylacja mechaniczna – choć droższa – jest skuteczniejsza od grawitacyjnej, choć to ta druga obecnie jet powszechniej stosowana. Prócz wentylacji konieczne jest zabezpieczenie poddasza jeszcze na inne sposoby – aby być pewnym, że nie pojawią się żadne drobnoustroje i zanieczyszczenia. Warto szczelnie pokryć dach oraz ułożyć folię paroizolacyjną.