29 czerwca 2015

Rekuperator w czasie budowy domu

rekuperator a projekt domuJeżeli budujemy akurat nowy dom i chcemy w przyszłości cieszyć się w nim skutecznym systemem wymiany powietrza, to dobrze będzie o tym pomyśleć już na etapie wylewania fundamentów i stawiania ścian.

Podstawowym elementem takiego systemu jest zazwyczaj specjalna centrala, powszechnie nazywana też rekuperatorem. Inne części to sieć przewodów wentylacyjnych, czerpni oraz wyrzutni powietrza. W przypadku zdecydowania się na taki system znika konieczność korzystania z wentylacji grawitacyjnej; nie trzeba dzięki temu budować w domu specjalnych kominów wentylacyjnych. Istnieje nawet rozporządzenie mówiące o tym, że w domu w którym stosowana jest już wentylacja mechaniczna nie powinno korzystać się jednocześnie z wentylacji grawitacyjnej. Kominy wentylacji grawitacyjnej mogą wówczas być potrzebne jedynie w kotłowni czy garażu.

rekuperacja w domuBardzo ważne jest przygotowanie całego takiego systemu już na etapie projektowania domu, bowiem przewody wentylacyjne będą musiały prawdopodobnie przechodzić przez strop. Pozwali to rzecz jasna również na znaczne zmniejszenie kosztów czegoś takiego, bowiem ekipa odpowiedzialna za montaż będzie miała tutaj dużo łatwiejsze zadanie do wykonania.

Wentylacja grawitacyjna w czasie pracy zimą wytwarza przede wszystkim sporo wilgoci, która może być oczywiście bardzo szkodliwa dla poszczególnych urządzeń – przede wszystkim centrali. Z tego też powodu ważne jest tutaj zastosowanie specjalnych rurek kanalizacyjnych, których zadaniem będzie sprawne odprowadzanie takiej wilgoci. W przypadku wentylacji grawitacyjnej konieczny jest dostęp do energii elektrycznej. Z tego też powodu już początkowy projekt musi zakładać doprowadzenie zasilania do niektórych elementów systemu. Projekt domu musi być również przygotowany w taki sposób, aby wszystkie elementy takiego systemu mogły się w nim bez problemu zmieścić.