17 kwietnia 2023

Termoregulatory Mycond - realne oszczędności

Jak spośród mnogości modeli wybrać ten właściwy, który najlepiej sprawdzi się w konkretnym zastosowaniu? Jakich korzyści i oszczędności można się spodziewać po zainstalowaniu wybranego modelu? Ile termostatów jest potrzebnych dla domu, mieszkania czy biura? Każdą z tych kwestii rozpatrzymy indywidualnie.

Dlaczego akurat termostat?

Każdy nowoczesny system ogrzewania lub chłodzenia budynku potrzebuje systemu sterowania dla lepszej ekonomii i utrzymania wymaganych temperatur w budynku, mieszkaniu lub biurze. Jest to konieczne, aby nie marnować niepotrzebnie gazu ani energii. Nie trzeba stale ogrzewać mieszkania, jeśli w pomieszczeniach od dawna jest ciepło, nie trzeba ogrzewać kilku pięter hotelu, jeśli zajęty jest tylko jeden apartament, nie trzeba ogrzewać pomieszczeń usługowych w weekendy, jeśli nikt tam nie pracuje. Jest to podejście rozsądne i racjonalne, a technologie energooszczędne stają się coraz bardziej popularne i ekonomicznie uzasadnione w sektorze mieszkaniowym, produkcyjnym i handlowym. Dodatkowo silna tendencja do drożenia surowców energetycznych powoduje konieczność kalkulacji kosztów i szukania sposobów na oszczędzanie.

W praktyce nawet najprostsze termostaty pozwalają zaoszczędzić ponad 30% kosztów ogrzewania budynku. Nawet przy najprostszym termostacie, za pomocą którego można ręcznie włączyć ogrzewanie, gdy mieszkańcy budynku wrócą do domu lub pracownicy przyjdą do biura, system grzewczy będzie pracował łącznie przez 8 lat roboczych, czyli dwa lub trzy razy krócej niż w przypadku braku regulatora, oszczędności są oczywiste. Kocioł lub grzejniki można włączać i wyłączać ręcznie, czyli efekt ten sam. Tylko przy szczególnie silnych mrozach nie będzie minimalnego trybu ogrzewania pomieszczeń. Co najważniejsze, nie będzie automatycznej regulacji temperatury powietrza w pomieszczeniach. Oznacza to, że urządzenia grzewcze nie przestaną pracować po osiągnięciu wymaganego poziomu temperatury, co jest niezbędne dla oszczędności kosztów ogrzewania. Ponadto pomagają one utrzymać wymagane warunki temperaturowe w poszczególnych pomieszczeniach: cieplejsze dla dzieci lub młodzieży, a chłodniejsze i bardziej komfortowe dla osób dorosłych lub pracowników biurowych. Ogrzewać trzeba tylko jedno lub dwa pomieszczenia wtedy, gdy są potrzebne, a to oznacza znaczne zmniejszenie powierzchni grzewczej, czyli znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania. Korzystamy więc ze zmniejszonej powierzchni grzewczej plus dodatkowe oszczędności na bieżącej kontroli temperatury otoczenia.

Typ termostatu

Zgodnie ze swoją nazwą, termostaty te są przede wszystkim przeznaczone do kontroli temperatury powietrza w pomieszczeniu. Czujniki temperatury często znajdują się w obudowie tych urządzeń, niektóre modele posiadają jeszcze jeden czujnik temperatury NTC zamontowany w 3-metrowym wałku, który jest zintegrowany z systemem łóżka termicznego i monitoruje temperaturę ogrzewania samego łóżka oraz powietrza w dolnej części pomieszczeń. Istnieją zintegrowane termostaty regulacyjne z ograniczeniem na czujnik temperatury podłogi.

Istnieje kilka podstawowych typów regulatorów temperatury:

  • regulatory temperatury dla ciepłego cokołu (wodne lub elektryczne);
  • termostaty do systemów chłodniczych (do systemów split lub klimakonwektorów);
  • termostaty do systemów ogrzewania podłogowego;
  • Termostaty do elektrycznych systemów grzewczych (promienniki podczerwieni lub grzejniki konwekcyjne, systemy ogrzewania ciepłej wody, konwektory ścienne lub podłogowe itp;)
  • Termo-higrostaty do kontroli parametrów temperatury i wilgotności do sterowania osuszaczami, nawilżaczami i grzejnikami.

Są one zróżnicowane konstrukcyjnie. Istnieją termoregulatory o różnym stopniu złożoności i funkcjonalności:

  • Mechaniczne, do regulacji ręcznej (włączanie/wyłączanie ogrzewania do ustawionej temperatury);
  • elektromechaniczne z wyświetlaczem cyfrowym i funkcją timera (włączenie/wyłączenie timera);
  • Bardziej elastyczne, dotykowe, elektroniczne regulatory temperatury z harmonogramem sterowania, dziennym harmonogramem ogrzewania/chłodzenia pomieszczeń, przełączaniem pomiędzy trybem lato/zima, trybem niskoenergetycznym ON/OFF i wieloma innymi funkcjami;
  • Sterowanie przez Wi-Fi pozwala na bezproblemowe i dokładne kontrolowanie "pogody w domu" przez Internet.

Wiadomo - im bardziej skomplikowany termostat (termostaty), tym droższy i należy go wybierać zarówno pod kątem kosztów, jak i użyteczności.

Jaki regulator temperatury jest potrzebny do budynku, do mieszkania lub ile ich potrzebujemy w biurze?

Termostat mechaniczny Mycond Basic nadaje się do prostej i niezawodnej regulacji on/off oraz automatycznego załączania instalacji grzewczej po osiągnięciu żądanej temperatury w pomieszczeniach. Jego zaletą jest możliwość pracy w szerokim zakresie temperatur, sterując zarówno systemem grzewczym, jak i chłodniczym. Jest to niezawodne i ekonomiczne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić na kosztach ogrzewania w biurach lub pomieszczeniach usługowych, w pomieszczeniach magazynowych lub w domu letniskowym.

Jeśli w domu prywatnym zainstalowany jest kocioł gazowy, a naziemne obwody grzewcze są okablowane do poszczególnych pomieszczeń, wygodnie jest umieścić na każdym obwodzie grzewczym termoregulator, który ogrzewa indywidualną strefę w pomieszczeniu. Automatyka automatycznie włączy też ogrzewanie w kuchni, gdy pracuje kuchenka, lub włączy ogrzewanie we wszystkich pokojach oprócz dziecięcego, gdy na zewnątrz nie będzie już zbyt zimno. W ten sam sposób można również obniżyć temperaturę ogrzewania w nocy lub w słoneczny zimowy dzień, gdy pomieszczenia są ogrzewane przez słońce. Przykład: termostat cyfrowy Mycond New-Touch z czujnikiem temperatury powietrza i/lub czujnikiem podłogowym. Kontrolowanie przegrzewania się instalacji ogrzewania podłogowego jest ważne w przypadku pokryć drewnianych.

Ta sama zasada regulacji i kontroli temperatury powietrza w domu jest wymagana również w przypadku systemów pomp ciepła. Naścienny termostat programowalny Mycond Orb-Heat włączy ogrzewanie na dwie minuty przed przyjściem domowników lub utrzyma najbardziej ekonomiczny tryb na czas ich nieobecności. W tym samym czasie w pokoju dziecięcym będzie ciepło, w pokoju dziecinnym komfortowo, a w sypialni chłodno dla dobrego snu. Można uwzględnić bezwładność systemu grzewczego, zdalnie sterować ogrzewaniem i ustawić temperaturę powietrza w poszczególnych pomieszczeniach przed powrotem do domu z pracy lub szkoły. Można to zrobić za pomocą sterownika Mycond Elite Wi-Fi poprzez dodatek zainstalowany na gadżecie.

Jeśli pomieszczenia są zintegrowane w jedną wspólną przestrzeń, wystarczy ogólny regulator temperatury; jeśli pokoje są oddzielone drzwiami lub sufitami, wymagane są sterowniki dla każdej strefy grzewczej. Termostat programowalny można ustawić dla kilku podobnych pomieszczeń.

Ważne jest, aby zainstalować termostat tam, gdzie przebywają ludzie, z dala od drzwi i z dala od grzejników.

Jeśli w budynku biurowym zainstalowany jest niezależny system ogrzewania/klimatyzacji, należy zainstalować centralny system sterowania, ze zdalnymi indywidualnymi czujnikami temperatury i centralną jednostką sterującą. Jeśli w budynku znajduje się tylko kilka pomieszczeń usługowych, ogrzewanie można włączyć na wymaganą temperaturę i ponownie wyłączyć przed opuszczeniem budynku lub ustawić najbardziej ekonomiczny tryb za pomocą naściennego termostatu cyfrowego zainstalowanego w strefie obsługi.

Jeśli pomieszczenia wyposażone są w promienniki, promienniki podczerwieni lub grzejniki ścienne, szczególnie ważna jest kontrola temperatury powietrza w miejscu, w którym znajdują się mieszkańcy, ponieważ powietrze nie jest ogrzewane natychmiast i nerwowo w dużych ilościach przez te systemy grzewcze. Ciepłe powietrze płynie z grzejników pod górę, a to nie tworzy od razu komfortowego otoczenia, zwłaszcza przy małej cyrkulacji powietrza lub w wysokich pomieszczeniach. Termostat Mycond Touch po zainstalowaniu w strefie przebywania ludzi będzie precyzyjnie sterował grzejnikami i utrzymywał pożądaną temperaturę. Chroni to zdrowie Twoich pracowników i zapewnia sukces Twojej firmy.

Podczas pracy pompy ciepła służącej do chłodzenia budynku w celu oszczędzania energii przydatne będą termoregulatory do sterowania systemem klimakonwektorów. Uniwersalne regulatory temperatury Mycond ORB Fan przeznaczone do szerokiego zakresu temperatur, będą sterować nie tylko chłodzeniem, ale również pracą klimakonwektorów w chłodnej porze roku.

Termostat Mycond TRF-B2F nadaje się do sterowania klimakonwektorami w trybie tylko chłodzenia; można go łatwo i wygodnie ustawić zarówno ręcznie, jak i przez Internet.

Wyjątkowe programowalne regulatory temperatury Mycond Elite Fancoil ze zdalnym sterowaniem przez Wi-Fi są idealne do sterowania wewnętrznymi systemami ogrzewania/chłodzenia z konwektorami wewnętrznymi lub podłogowymi z wewnętrznym obiegiem powietrza.

Ile termostatów potrzebuję? Oprócz jednego termostatu dla całego pomieszczenia (jedna strefa) do ogrzewania/chłodzenia, można zainstalować kilka termostatów dla poszczególnych obiegów grzewczych w pomieszczeniach, obiegów grzejnikowych lub grzejników. Zapewni to większy potencjał oszczędności. Należy również pamiętać, że całkowite obciążenie termostatu często nie będzie przekraczać 16A, jeśli obliczenia dotyczą elektrycznych systemów grzewczych, oraz do 3A - przy obliczeniach systemów ogrzewania ciepłej wody.

Ustalenia

Regulatory temperatury Mycond są bardzo uniwersalne w swojej konstrukcji i funkcjonalności. Jeśli nie ma potrzeby indywidualnej regulacji temperatury w kilku pomieszczeniach, bardziej racjonalne i proste jest zastosowanie niezawodnego i prostego mechanicznego regulatora temperatury. Jednak dla maksymalnej oszczędności kosztów, do sterowania klimatem na kilku piętrach, w różnych pomieszczeniach mieszkalnych lub roboczych, zalecany jest termostat cyfrowy z indywidualną nastawą. Co najlepsze, strefę komfortu można kontrolować w wybranym miejscu.

Wysoki stopień organizacji regulatora temperatury umożliwia efektywne dostarczanie ciepła, bardziej komfortowe warunki życia dla mieszkańców domu lub mieszkania oraz oszczędności w opłatach przez cały rok.

To proste! Wystarczy kupić termostat Mycond i zainstalować go w swoim mieszkaniu lub domu prywatnym - korzyści będą widoczne już w następnym miesiącu płatności.