27 stycznia 2023

Kto był odpowiedzialny za wentylację?

Jednym z najbardziej efektownych zastosowań pierwszych systemów wentylacyjnych był obieg powietrza w świątyniach starożytnych egipskich faraonów.

Dzisiejsi budowniczowie z góry zaprojektowali system wentylacji, który działa nadzwyczaj dobrze. Lokalizacja systemu klimatyzacji została po prostu idealnie zaplanowana. Od komory "Car" i "Caritsi" wały były wyrównane w kierunku pivdennym i pivnivnym (w granicach 20-25 cm szerokości). Kanały doprowadzające wodę z pierwszego szybu mają wylot na górze, na dole i na szczycie całej konstrukcji. Z szybów "Komory Królowej" nie ma dostępu do ulicy - dodatkowo są tam specjalne okiennice w postaci drzwi z klamkami. Za tym szybem, znajdującym się po wschodniej stronie, śledczy znaleźli małą otwartą przestrzeń i kolejne kamienne drzwi. Na tylnej stronie widoczne były zawiasy i kilka śladów.

Oczywiście pokazany schemat nie zapewnia wystarczającej wentylacji i stał się przykładem do poprawy w przyszłości.

Pierwszymi, którzy próbowali znaleźć warianty prawidłowego krążenia w budynku byli mieszkańcy starożytnego Rzymu w I wieku p.n.e.

W procesie ogrzewania budynków, budowniczowie wpadli na pomysł, aby pobierać ciepło z przetworzonego dim suma. Ciepło nie trafiało więc wprost do czeluści, ale początkowo przechodziło przez specjalne przejścia, które wykonywano w kamiennych stopach domów osób bogatych i utytułowanych. Oczywiście nie chodzi o wentylację w czystej postaci, ale na tamte czasy sam fakt kontrolowania gazów w celu zapewnienia mikroklimatu był przełomem technologicznym. I w przeciwieństwie do bezpośredniego ogrzewania pomieszczeń poprzez spalanie płomienia bezpośrednio w pomieszczeniu, takie podejście pozwoliło na to, aby ogrzewanie utrzymywało czyste i świeże powietrze w budynku, a tym samym pozostawało ciepłe. Ten sam sposób ogrzewania stosowano w ówczesnych rzymskich lazarach.

Średniowiecze
Mieszkańcy średniowiecza doszli do wielkiego wniosku, odkrywając, że brak wymiany powietrza prowadzi do wzrostu zachorowań u mieszkańców budynku.
Monarcha Karol I na początku XVII wieku. wydał dekret zakazujący budowy budynków mieszkalnych, w których odległość od łóżka do ściany jest mniejsza niż 3 metry. Ten sam dokument sugerował zaopatrzenie budynków w otwory okienne, koniecznie większe na wysokość niż na szerokość. Pomysł był prosty - zwiększyć objętość budynku, aby zmniejszyć stężenie produktów spalania.

Osobliwości naturalnego transportu mas powietrza zostały po raz pierwszy strukturalnie wyjaśnione przez M.W. Łomonosowa. Napisał traktat, a nawet skonstruował specjalne urządzenie, które pozwalało mierzyć kierunek i prędkość przesuwania się strumieni powietrza (anemometr).
Mimo wielu badań nie udało się w pełni rozwiązać problemu sprawnej wymiany powietrza w budynku.

Dziś istnieją setki wariantów urządzeń i akcesoriów wentylacyjnych. Różnią się one wymiarami, panelami sterowania oraz dodatkowymi elementami, takimi jak osuszacze, kratki i inne.

Aclima jest dystrybutorem urządzeń klimatyzacyjnych i posiada w swoim portfolio kilka marek produkujących centrale wentylacyjne i akcesoria do nich.

  • Centrale wentylacyjne VTS.
  • Centrale wentylacyjne firmy Mycond.
  • Centrale wentylacyjne Weger