26 kwietnia 2021

JAKIE SĄ RÓŻNE RODZAJE PIECÓW?

Twój piec jest siłą napędową za systemem grzewczym Twojego domu, a piece nie są jednym rozmiarem dla wszystkich. To porównanie pieców poprowadzi Cię przez różne typy pieców, które marki są najlepsze i jak wybrać odpowiedni dla Twojego domu.

CO TO JEST PIEC?

Piec jest jednym z głównych elementów systemu HVAC. Kiedy ustawisz termostat, aktywujesz pie c, aby zaczął ogrzewać powietrze. Wentylator włącza się i rozprowadza ciepłe powietrze po całym domu. To, w jaki sposób ciepło jest przekazywane do powietrza, zależy od rodzaju pieca.

Każde porównanie pieców powinno rozpocząć się od analizy, który typ pieca jest najbardziej odpowiedni dla Twojego domu. Może to zależeć od tego, jakie źródła energii są łatwo dostępne i jaki jest Państwa budżet.

RODZAJE PIECÓW

Istnieją cztery główne rodzaje pieców: na gaz ziemny, olej opałowy, elektryczny i propan. Piece elektryczne mogą ogrzewać powietrze poprzez wystawienie ogrzewanych elementów, podczas gdy inne rodzaje pieców zazwyczaj wymagają wymiennika ciepła lub komory, która ogrzewa otaczające powietrze. Wreszcie, termostat sygnalizuje piec, aby wyłączyć, gdy ustawiona temperatura zostanie osiągnięta.

  • Piece nagaz ziemny są bardzo ekonomiczne. Podczas gdy starsze piece gazowe były wydajne średnio tylko w około 65%, nowsze piece gazowe mogą być wydajne nawet w 98%. Gaz ziemny jest również najpopularniejszym sposobem, w jaki Amerykanie ogrzewają swoje domy; prawie połowa kraju korzysta obecnie z tego źródła energii. Jednak wykorzystanie różni się znacznie w zależności od regionu.
  • Piece olejowe są najczęściej spotykane w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych. Są one nieco mniej wydajne niż piece gazowe, zwykle w zakresie 80-90%, ale koszt początkowy jest niższy. Zakup pieców na gaz ziemny może kosztować do 25% więcej.
  • Pieceelektryczne są najtańsze w zakupie, czasami o połowę tańsze od pieców gazowych. Są one również łatwiejsze w instalacji i zazwyczaj działają do 10 lat dłużej. Ale przy kosztach energii elektrycznej znacznie wyższych niż gazu, zapłacisz za różnicę w miesięcznym rachunku za energię.
  • Propan jest produktem ubocznym produkcji ropy naftowej i gazu. Można go łatwo przechowywać w zbiornikach i jest używany przez prawie 10% gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych. Jest to świetna opcja, jeśli gaz i olej nie są łatwo dostępne w Twojej okolicy.

NAJLEPSZE MARKI PIECÓW

Kiedy zaczynasz zakupy wokół dla porównania pieca, istnieje kilka popularnych marek, które szybko rozpoznasz. Najczęstsze top-tier producentów pieców są Trane, Carrier, American Standard, i Rheem. Goodman, w międzyczasie, jest znany jako bardziej przyjazny dla budżetu producenta pieców. Oto tabela porównawcza marek pieców dla popularnych modeli.