13 sierpnia 2015

Wentylacja – lepsza grawitacyjna, czy może mechaniczna?

wentylacja mechaniczna czy grawitacyjnaWentylacja zapewnia cyrkulację powietrza między pomieszczeniami w jakimś budynku, a powietrzem znajdującym się na zewnątrz. Dzięki temu zużyte i zanieczyszczone powietrze (z wielką ilością dwutlenku węgla) jest usuwane, a do środka wpada nowe, świeże, pełne tlenu, który jest przecież niezbędny do oddychania. Dlatego też wentylacja jest bardzo potrzebna i uczyniono ją obowiązkowym elementem każdego domu oraz budynku – gwarantuje to prawo budowlane.

Są dwa rodzaje wentylacji – grawitacyjna oraz mechaniczna. Choć częściej stosowana jest ta grawitacyjna, okazuje się, że wedle najnowszych testów nie jest wcale taka skuteczna. Przede wszystkim wykazano, że poprzez otwory może uciekać ciepłe powietrze, a zatem zwiększa to koszty ogrzania całego budynku. Po drugie zaś, ciężko jest w ten sposób zapewnić cyrkulację powietrza we wszystkich pomieszczeniach! Dlatego też specjaliści bardziej polecają drugi typ wentylacji – mechaniczną. Dzięki niej można cieszyć się w domu czystym i świeżym powietrzem. I nie martwić się o koszty ogrzewania – nie wzrosną.

Czym jest wentylacja mechaniczna?

wentylacja mechanicznaTo taki jej rodzaj, który występuje w formie nawiewno-wywiewnej. Usuwa zużyte powietrze, świeże dostarcza do wnętrza, a nim je tam dostarczy, zostaje ono ogrzane. Ten dodatkowy odzysk ciepła jest bardzo ważny! Coraz więcej firm interesuje się obecnie wentylacją mechaniczną i produkuje centrale, koordynujące taką wentylację. Każda firma posiada własny pomysł na udoskonalenie tego procesu - istnieją trzy rekuperatory, które opierają się na wymiennikach krzyżowych, przeciwprądowych oraz entalpicznych. Krzyżowy jest jednak najbardziej powszechny. Wielkie możliwości posiada umieszczany w niej sterownik, który na przykład może mierzyć ilość dwutlenku węgla w powietrzu lub też poziom wilgotności. Wentylacja mechaniczna niesie ze sobą nieco większe koszty zakupu, za to późniejsze jej używanie takie koszty wyraźnie ogranicza.