8 lipca 2015

Krótka charakterystyka wentylacji mechanicznej

wentylacja w domuWentylacja mechaniczna jest obok grawitacyjnej jednym z dwóch podstawowych rodzajów systemów wentylacyjnych dostępnych obecnie na rynku. Jak sama nazwa wskazuje, główną jej cechą jest mechaniczne wymuszanie wymiany powietrza w danym pomieszczeniu.

Jest to bardzo istotne, bowiem dzięki temu można rozwiązać wszystkie wady charakterystyczne dla standardowej klimatyzacji grawitacyjnej, czyli przede wszystkim stosunkowo niewielką wydajność oraz silne uzależnienie od warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Właśnie to jest jedną z najważniejszych zalet wentylacji mechanicznej: działa ona zawsze tak samo, i nie mają na nią wpływu warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Daje ona również bardzo szerokie możliwości jeśli chodzi o kontrolowanie trybu jej pracy i dopasowywanie jej do swoich indywidualnych potrzeb. W końcu zupełnie inna wentylacja może być nam potrzebna na co dzień, a inna w bardziej wyjątkowych sytuacjach – na przykład w przypadku przyjęcia, na którym obecnych ma być wielu gości. Co więcej, dzięki umiejętnemu sterowaniu wentylacją można sporo zaoszczędzić. Przy wentylacji mechanicznej nie jest również konieczne wykonywanie kominów wentylacyjnych, co powinny być istotne szczególnie w przypadku nowych domów.

wentylacja grawitacyjnaSama wentylacja grawitacyjna dzieli się na trzy podstawowe rodzaje:

- Pierwszy z nich to wentylacja nawiewna, w przypadku której świeże powietrze jest mechanicznie wtłaczane do środka budynku, zaś stare wyrzucane przez powstałe w taki sposób nadciśnienie.

- W przypadku wentylacji wywiewnej zasada działania jest odwrotna. Zużyte powietrze jest "wyrzucane" z wnętrza budynku, zaś powstałe w taki sposób podciśnienie powoduje zasysanie powietrza świeżego.

- Coraz większą popularnością zaczyna się również cieszyć wentylacja nawiewno-wywiewna, która stanowi połączenie opisanych wyżej rozwiązań. Taki system może działać na różne sposoby, dzięki czemu możliwe jest skuteczne dopasowanie trybu jego pracy do naszych aktualnych potrzeb. Przy odpowiednim korzystaniu można również znacząco obniżyć koszty działania takich systemów.