5 kwietnia 2022

REWOLUCJA NA AMERYKAŃSKIM RYNKU GRZEWCZYM

Stany Zjednoczone są jednym z największych rynków grzewczych na świecie. Obecnie rynek grzewczy w USA preferuje pompy ciepła ze względu na politykę ochrony środowiska prowadzoną przez administrację, a także gwałtowny wzrost cen gazu. W następstwie pandemii na całym świecie przewiduje się, że w 2050 r. środowisko naturalne powróci do stanu neutralności węglowej. Przemysł motoryzacyjny przechodzi z samochodów napędzanych benzyną na samochody elektryczne i można mieć nadzieję, że nastąpi przejście z ogrzewania olejowego na ogrzewanie pompami ciepła.

Powietrzne pompy ciepła (ASHP) to rodzaj pomp ciepła o niezwykłej efektywności energetycznej, ponieważ wykorzystują one ciepło powietrza jako energię odnawialną do produkcji energii cieplnej. Ponadto są one również ekonomiczne pod względem kosztów instalacji i niższe niż wersje uziemione. W ostatnich latach zastosowanie ASHP rozszerzyło się na chłodniejsze regiony, dzięki rozwojowi technologii, które mogą wykazywać wysoką wydajność cieplną nawet przy niskich temperaturach powietrza zewnętrznego. W porównaniu z rynkami takimi jak Japonia, Chiny i Europa, rynek pomp ciepła w USA jest nadal w fazie rozwoju. W USA tradycyjnie podstawową technologią była klimatyzacja kanałowa, która klimatyzowała cały budynek. Popularne są również urządzenia tandemowe, takie jak jednostki okienne, jednostki stojące i kompletne jednostki końcowe klimatyzacji (PTAC), które są łatwe w montażu. Większość z tych produktów nadaje się tylko do chłodzenia, natomiast grzejniki elektryczne i piece gazowe są często wykorzystywane do ogrzewania.

W ostatnich latach, wraz z rozwojem japońskich i innych azjatyckich producentów, klimatyzatory z pompą ciepła zyskały coraz większe uznanie w Stanach Zjednoczonych, ale zajmują tylko ułamek rynku. Jednak ze względu na takie czynniki, jak polityka ochrony środowiska i rosnące ceny gazu, rynek pomp ciepła, które działają w oparciu o odnawialne źródła energii, zaczął odnosić korzyści. W Stanach Zjednoczonych administracja Bidena przywiązuje szczególną wagę do polityki ochrony środowiska i dąży do zmniejszenia emisji CO2 o 50-52% w stosunku do poziomu z 2005 roku oraz do całkowitego jej wyeliminowania do 2050 roku. Plan Bidena przewiduje również, że rząd dokona znacznych inwestycji w poprawę efektywności energetycznej budynków, w tym zakończy modernizację i wybuduje 1,5 miliona nowych budynków. Rząd federalny i przedsiębiorstwa energetyczne w Connecticut, Maine, Massachusetts, Nowym Jorku i Vermont wdrażają kilka programów dotacji na rzecz efektywności energetycznej, mających na celu wymianę kotłów o wysokiej emisji CO2 na wysokowydajne systemy oparte na pompach ciepła. Oczekuje się, że te programy dotacji znacznie zwiększą popyt na pompy ciepła w Stanach Zjednoczonych. Oprócz tej polityki, jednym z czynników stymulujących popyt na pompy ciepła może być niedawny wzrost cen gazu. Zgodnie ze wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI-U) opublikowanym w USA na jesień 2021 r.

Bureau of Labor Statistics (BLS) opublikowało 10 marca wszystkie kluczowe wskaźniki za ostatnie 12 miesięcy. Indeks gazu ziemnego wzrósł o 28,1%, a indeks energii elektrycznej o 6,5%. Japońscy producenci, którzy dobrze znają urządzenia ASHP, wprowadzają je na rynek amerykański, koncentrując się szczególnie na klimatyzatorach bezkanałowych. Firmy rozszerzają swoje linie produktów z zakresu pomp ciepła, takich jak klimatyzatory bezkanałowe typu split, kanałowe systemy jednostkowe oraz systemy ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego (VRF), Należą do nich: wysoka wydajność ogrzewania dzięki niskiej temperaturze otoczenia, wysoka sprawność energetyczna dzięki technologii inwerterowej oraz ochrona środowiska. Ponadto zastosowanie pomp ciepła może zostać rozszerzone na obszar ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Dostępne są nowe produkty opracowane z myślą o tym. Na przykład firma Mitsubishi Electric Trane HVAC US (METUS) wprowadziła niedawno na rynek całkowicie elektryczną pompę ciepła HEAT2O z czynnikiem chłodniczym CO2, która wytwarza duże ilości ciepłej wody.