10 października 2022

REWOLUCJA NA AMERYKAŃSKIM RYNKU GRZEWCZYM

Stany Zjednoczone są jednym z największych rynków grzewczych na świecie. Obecnie rynek grzewczy w USA preferuje pompy ciepła ze względu na politykę ekologiczną prowadzoną przez administrację, jak również gwałtowny wzrost cen gazu. Po pandemii trendem na świecie jest powrót środowiska do neutralności węglowej w 2050 roku. Przemysł motoryzacyjny przechodzi z samochodów napędzanych benzyną na samochody elektryczne i jest nadzieja, że nastąpi przejście z ogrzewania olejowego na ogrzewanie pompami ciepła.

Powietrzne pompy ciepła (ASHP) to rodzaj pomp ciepła o niezwykłej efektywności energetycznej, ponieważ wykorzystują one ciepło powietrza jako energię odnawialną do produkcji energii cieplnej. Dodatkowo są one również opłacalne pod względem montażu i niższych kosztów niż wersje uziemione. W ostatnich latach zastosowanie ASHP rozszerzyło się na chłodniejsze regiony, ze względu na rozwój technologii, które mogą wykazywać wysoką wydajność cieplną nawet przy niskich temperaturach powietrza zewnętrznego. W porównaniu z rynkami takimi jak Japonia, Chiny czy Europa, rynek pomp ciepła w USA jest wciąż w fazie rozwoju. W USA historycznie podstawową technologią była klimatyzacja kanałowa, która klimatyzuje cały budynek. Popularne są również jednostki tandemowe, takie jak jednostki okienne, jednostki stojące i kompletne jednostki końcowe klimatyzacji (PTAC), które są łatwe w montażu. Większość z tych produktów jest przeznaczona tylko do chłodzenia, natomiast grzejniki elektryczne i piece gazowe są często używane sporadycznie do ogrzewania.

W ostatnich latach, wraz z rozwojem japońskich i innych azjatyckich producentów, klimatyzatory z pompą ciepła zyskały coraz większe uznanie w Stanach Zjednoczonych, ale zajmują tylko ułamek rynku. Jednak ze względu na takie czynniki jak polityka ekologiczna i rosnące ceny gazu rynek pomp ciepła, które zapewniają ekologiczne ogrzewanie z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, zaczął zyskiwać. W Stanach Zjednoczonych administracja Bidena przywiązuje szczególną wagę do polityki ochrony środowiska i dąży do zmniejszenia emisji CO2 o 50-52% w stosunku do poziomu z 2005 roku oraz dąży do jej całkowitego wyeliminowania do 2050 roku. Plan Bidena mówi też, że rząd poczyni znaczne inwestycje w poprawę efektywności energetycznej budynków, w tym dokończy modernizacje i wybuduje 1,5 mln nowych budynków. Rząd federalny i zakłady energetyczne w Connecticut, Maine, Massachusetts, Nowym Jorku i Vermont wdrażają kilka programów dopłat do efektywności energetycznej, mających na celu zastąpienie kotłów o wysokiej emisji CO2 wysokowydajnymi systemami opartymi na pompach ciepła. Oczekuje się, że te programy dotacji znacznie zwiększą popyt na pompy ciepła w Stanach Zjednoczonych. Oprócz tej polityki, jednym z czynników stymulujących popyt na pompy ciepła może być ostatni wzrost cen gazu. Według publikowanego w USA indeksu cen konsumpcyjnych (CPI-U) na jesień 2021 r.

Bureau of Labor Statistics (BLS) opublikowało 10 marca wszystkie kluczowe indeksy za ostatnie 12 miesięcy. Indeks gazu ziemnego wzrósł o 28,1%, a indeks energii elektrycznej o 6,5%. Japońscy producenci, którzy dobrze znają ASHP, wypychają je na rynek amerykański, ze szczególnym uwzględnieniem klimatyzatorów bezkanałowych. Firmy rozszerzają swoje linie produktów z zakresu pomp ciepła, takich jak klimatyzatory bezkanałowe typu split, kanałowe systemy jednostkowe oraz systemy ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego (VRF), Systemy te obejmują wysokowydajne ogrzewanie dzięki niskiej temperaturze otoczenia, wysoką efektywność energetyczną dzięki technologii inwerterowej oraz ochronę środowiska. Ponadto zastosowanie pomp ciepła prawdopodobnie zostanie rozszerzone na dziedzinę podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Dostępne są nowe produkty opracowane z myślą o tym. Na przykład firma Mitsubishi Electric Trane HVAC US (METUS) wprowadziła niedawno do sprzedaży w pełni elektryczną pompę ciepła HEAT2O z czynnikiem chłodniczym CO2, która produkuje dużą ilość ciepłej wody.