27 lipca 2015

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją – opłacalne rozwiązanie?

wentylacja z rekuperacjąDość dyskusyjną kwestią jest montowanie wentylacji grawitacyjnej z rekuperacją w domu pasywnym. Jak dobrze wiadomo, w przypadku takiego domu stawia się przede wszystkim na jak najmniejszą utratę ciepła. Z tego też powodu najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj prawdopodobnie zrealizowanie inwestycji i uzyskanie wentylacji, która pozwala na odzysk ciepła i będzie posiadała gruntowy wymiennik ciepła.

Trudno jest również jednoznacznie określić, czy wentylacja mechaniczna z rekuperacją sprawdzi się w domu energooszczędnym. Wiele zależy tu od tego, z jakich źródeł będziemy czerpali w takim domu energię grzewczą, niezbędną do ogrzania powietrza w wentylacji – ma to niebagatelny wpływ na koszty korzystania z takiego systemu. Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest tutaj posiadanie kotła olejowego albo na gaz płynny. W przypadku używania gazu ziemnego albo węgla oszczędności w skali całego roku nie będą tutaj zbyt wysokie, szczególnie biorąc pod uwagę wszystkie wydatki niezbędne do poprawnego korzystania z takich systemów.

wentylacja z rekuperacjąDla niektórych osób same kwestie finansowe nie są jednak kluczowe. O wiele ważniejsza jest sama możliwość oddychania we własnym domu odpowiednio przefiltrowanym oraz czystym powietrzem. W każdym przypadku kiedy tylko decydujemy się na wentylację mechaniczną z rekuperacją bardzo istotne jest zadbanie o jak najbardziej staranne wykonanie takiego systemu. Lepiej jest nie dobierać poszczególnych jego elementów samodzielnie, bowiem zazwyczaj konieczne jest do tego posiadanie niemałej wiedzy i doświadczenia. Samo tylko obliczenie poszczególnych parametrów sprawi nam sporo kłopotów, przez co najlepiej będzie zdać się w takich kwestiach na pomoc profesjonalistów. Jedynie oni będą w stanie stwierdzić, w jaki sposób należy rozmieścić w domu poszczególne elementy aby cały system mógł funkcjonować rzeczywiście sprawnie.