4 sierpnia 2015

Wentylacja z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja

wentylacja mechaniczna rekuperacjaPod pojęciem rekuperacji kryje się przede wszystkim odzysk ciepła – w czasie tego procesu ciepło jest przekazywane z jednego źródła do drugiego. Podstawowym elementem wymuszającym odbywanie się tego procesu jest specjalna centrala wentylacyjna. Będzie on przebiegał w taki sposób, aby wymiennik odbierał ciepło z powietrza i przekazywał je do tego świeżego, które napływa do domu.

Rekuperator jest w gruncie rzeczy odzyskiwaczem ciepła, którego działanie jest w stu procentach bezpieczne dla naszego środowiska – sprawia to, że są one w stanie zagwarantować nam bardzo skuteczną wymianę powietrza. Obecnie stosowanie wentylacji mechanicznej w nowych budynkach cieszy się bardzo dużą popularnością, między innymi z racji tego, że nowoczesne budownictwo przewiduje stawianie bardzo szczelnych obiektów. Pozwala to co prawda na zachowanie ciepła, ale sprzyja jednocześnie powstawaniu grzybów i gromadzeniu się bakterii – dopływ świeżego powietrza jest wówczas bardzo utrudniony.

rekuperacjaMechaniczna wentylacja z odzyskiem sprawia, że zachowamy we wnętrzu budynku odpowiednią dla nas temperaturę i jednocześnie będziemy czuli się zdrowo oraz bezpiecznie. Samo wdrożenie systemu rekuperacji w domu może być dość dużym, jednorazowym wydatkiem; niemniej jednak późniejsze utrzymywanie czegoś takiego jest już względnie tanie. W zamian za taki wydatek otrzymamy jednak możliwość zapewnienia sobie w domu zdrowego powietrza, które na pewno doskonale będzie wpływało na nasze samopoczucie.

Warto również pamiętać o tym, że prawidłowo działająca wentylacja może być niezbędna do utrzymania całego budynku w odpowiednim stanie technicznym. Bardzo ważne jest jednak przygotowanie dokładnego planu już na etapie projektowania budynku – między innymi ze względu na konieczność umieszczenia centrali w odpowiednim miejscu. Z wykonywaniem takich systemów nie należy się śpieszyć, bowiem staranność i dokładność powinna tutaj stać na pierwszym miejscu.