8 sierpnia 2015

Najczęstsze pytania dotyczące ogrzewania nadmuchowego

ogrzewanie nadmuchowe w domuIstnieje wiele pytań dotyczących ogrzewania nadmuchowego, które często zadają osoby zainteresowane takimi właśnie systemami. Pierwszym z nich jest to, w jakich tak w ogóle budynkach można stosować takie ogrzewanie – okazuje się, że właściwie w każdym.

Przy odpowiednim zaprojektowaniu całego systemu nie istnieje obiekt, w którym ogrzewanie nadmuchowe nie byłoby dobrym rozwiązaniem. Niektórzy ludzie obawiają się tego, że przy decydowaniu się na takie ogrzewanie konieczne będzie wprowadzenie dużych zmian w gotowym projekcie budynku. W rzeczywistości jednak nie jest to żaden problem, bowiem system takiego ogrzewania może być zastosowany w każdym domu, bez względu na to, jaką techniką został on wykonany.

Nie należy również podzielać obaw niektórych ludzi co do tego, czy zastosowanie takiego systemu źle wpłynie na wystrój pomieszczeń. W rzeczywistości bowiem wszystkie jego elementy są niewidoczne gołym okiem. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie kanałów na nieużywanym poddaszu, zaś kratek nawiewnych w suficie – wielu ludzi zastanawia się, czy jest to możliwe. Jak najbardziej – decyduje się na to mnóstwo użytkowników.

ogrzewanie nadmuchowe projektCzęsto pojawiają się pytania dotyczące ewentualnego połączenia nagrzewania tego typu z wentylacją grawitacyjną. W przypadku takiego systemu można zrezygnować z wentylacji grawitacyjnej ale jedynie wówczas, kiedy zastosowano już wcześniej wentylację mechaniczną ze specjalnym wentylatorem wyciągowym. O takich rzeczach najlepiej jest jednak myśleć już na etapie projektowania domu.

Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu takiego systemu wielu ludzi zastanawia się również nad kosztami jego eksploatacji. Warto w takim razie wiedzieć o tym, że są one znacznie niższe niż w przypadku standardowego ogrzewania – korzystanie z tego zapewnia nawet 30% oszczędności. Inne pytania dotyczą ewentualnej konserwacji całego systemu. Jest on bezobsługowy, przez co nie wymaga z naszej strony żadnych działań. Co roku należy jedynie przeprowadzać gruntowy przegląd, którego koszty nie są zbyt wysokie.