Ogrzewanie nadmuchowe a domy energooszczędne
W krajach takich jak Stany Zjednoczone i Kanada ogrzewanie nadmuchowe powszechnie stosowane jest już od bardzo długiego czasu. Polska od pewnego czasu przeżywa znaczny wzrost popularności takich rozwiązań, a z roku na rok zaczyna się na nie decydować coraz więcej ludzi.
W takim systemie ogrzewania podstawowym elementem jest przede wszystkim specjalny piec nadmuchowy, w którym zamontowany jest wymiennik ciepła zasilany przeznaczonymi do tego produktami. Niekiedy jako główne źródło ciepła służy również gazowy kocioł kondensacyjny, pompa ciepła albo nagrzewnica powietrza, zasilana na paliwo stałe. Taki system ogrzewania domu można z powodzeniem połączyć z wentylacją mechaniczną, co znacznie pomoże w skutecznym odzysku ciepła. Zużyte powietrze przepuszczane przez kanały wentylacyjne jest w tym przypadku poddane działaniu specjalnych wymienników krzyżowych, dzięki którym możliwe jest odzyskanie z niego ciepła i wymieszanie ze świeżym powietrzem.
Przygotowane w taki sposób powietrze jest przepuszczane przez filtry, po czym ponownie ogrzane. Potem zostaje rozprowadzone po całym obiekcie za pomocą specjalnych kanałów. W przypadku takich systemów kanały te są wykonywane z blachy stalowej, którą dodatkowo cynkuje się oraz otacza wełną mineralną i specjalną folią aluminiową. W niektórych przypadkach mogą one być również produkowane z elementów plastikowych. Sprawia to, że kanały te stają się lekkie i odznaczają się dobrymi właściwościami akustycznymi oraz izolacją termiczną. Co bardzo ważne, takie ogrzewanie w sezonie letnim może nam służyć jako klimatyzacja. W takim wypadku w kanale za piecem instaluje się tylko specjalną chłodnicę, za pomocą której można skutecznie schładzać powietrze. Samo zamontowanie całego systemu w przypadku standardowego domu to koszt w wysokości około 20 tysięcy złotych. Równocześnie jest on stosunkowo tani w użytkowaniu, a ponadto pozwala na niemałe oszczędności.