22 lipca 2015

Wentylacja grawitacyjna i mechaniczna – wady i zalety

wentylacja grawitacyjnaRóżnice pomiędzy jedną i drugą wentylacją są spore, choć obie spełniają swoje najważniejsze zadanie – zapewniają cyrkulację powietrza we wnętrzach, dzięki czemu ich mieszkańcy mogą swobodnie oddychać.

Wydaje się, że ten drugi typ jest o wiele lepszy od pierwszego – ponieważ może wpuścić do środka o wiele więcej czystego powietrza, a dodatkowo nie przepuszcza ciepła na zewnątrz. Przeciwnie – dodatkowo je ogrzewa. Jednakże wentylacja grawitacyjna wciąż jest najczęściej stosowana w domach! O wadach oraz zaletach jednej i drugiej wentylacji przeczytają Państwo w niniejszym artykule.

Czym wyróżnia się wentylacja grawitacyjna?

Przede wszystkim nie posiada elektrycznego zasilania i nie wydaje żadnych dźwięków. Zatem można cieszyć się ciszą i płacić mniejsze rachunki za prąd. Od razu jednak warto dodać, że ten rodzaj wentylacji – jak wspomniano we wstępie – prowadzi do utraty większej ilości ciepła, które po prostu ucieka przez otwory. A zatem i tak trzeba zużyć więcej energii, by następnie takie pomieszczenie ogrzać!

wentylacja wady zaletyNiewątpliwie jednak tego typu wentylacja jest o wiele tańsza w wykonaniu – zapewne właśnie dlatego aż tyle osób decyduje się na jej zastosowanie. Za przepływ powietrza w wentylacji mechanicznej odpowiadają specjalne wentylatory. To one wprowadzają powietrze w ruch. Przepływa ono przez centralę, która usuwa powietrze zanieczyszczone, a wpuszcza do środka powietrze oczyszczone i świeże. Jest to również powietrze cieplejsze – ponieważ ogrzewa się przed wpuszczeniem do środka. Zalety? Zmniejszone rachunki za ogrzewanie – ciepło nie ulotni się, a jednocześnie dzięki mechanizmowi samo z siebie będzie się ogrzewać. A jakie ten rodzaj wentylacji ma wady? Jedną - wysoką cenę. Koszt montażu to nawet 20 tysięcy złotych. Warto jednak wiedzieć, że inwestycja zwróci się - i to w całości.